Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 28f9ca9ed69fc687b380ea93cddcbf66
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg 4fd7f196e33311b91bb358f625565bf9
Portal
WJAZD KRÓLA 2018
08.02.2018 Agnieszka Kaszczyszyn


Niech tradycji stanie się za dość! 28-29 lipca 2018 do Krosna ponownie zawita monarcha.

Wjazd Króla to barwna rekonstrukcja historyczna (z przymrużeniem oka). W latach 2016 i 2017 mieszkańcy dwukrotnie witali Jana Kazimierza - w tym roku zdecydowali o zmianie na tronie. Jadwigę Andegaweńską witać będziemy z równie wielkimi honorami - nie tylko na krośnieńskim rynku. Animacje, spektakle, pokazy, miasteczko jak z epoki, konkursy i... potyczki miejskie.

To wszystko dla Królowej i dla miasta!

WYDARZENIA POPRZEDZAJĄCE WJAZD KRÓLA 2018

PRACOWNIA KRAWIECKA „Pod igiełką”
od 16 lipca do 31 lipca 2018, ul. Rynek 20, Krosno

poniedziałek - czwartek: 10.00-16.00
piątek: 14.00-18.00
Warsztaty w Pracowni Krawieckiej
poniedziałek - wtorek: 10.00-13.00
piątek: 15.00-18.00
Wypożyczalnia strojów
Godziny otwarcia podczas wydarzenia „Wjazd Króla” (28-29 lipca 2018)
sobota: 14.00-22.00
niedziela: 12.00-20.00

Jadwiga Andegaweńska (1374-1399) - wybrana decyzją mieszkańców Krosna

Przebywała w Krośnie (prawdopodobnie) w 1387 roku w czasie wyprawy na Ruś Czerwoną (Halicką) w celu odzyskania tej ziemi z rąk węgierskich. Jadwiga w marcu 1387 roku była we Lwowie (6-8 marca) oraz Przemyślu (19 marca) skąd przez Biecz wróciła do Krakowa w kwietniu - najkrótsza trasa wiodła przez Sanok i Krosno. W 1397 roku potwierdziła nadanie gruntów miejskich dla klasztoru franciszkanów, dokonane wcześniej przez byłego wójta Jana oraz wyjęła klasztor spod władzy rajców miejskich, zakazując radzie i burmistrzowi ingerowania w sprawy klasztorne pod karą 1000 florenów na rzecz skarbu oraz 100 florenów na rzecz starosty.

Jadwiga Andegaweńska, wnuczka Elżbiety Łokietkównej, kobieta, która wyprzedzała swój czas, koronowana na króla Polski dwa lata przed Jagiełłą, jako 13-latka wyruszyła z wyprawą na Ruś, a jej otoczenie było centrum elity intelektualnej kraju.

PROGRAM

28 lipca 2018 (sobota)
Rynek

PRACOWNIE KRÓLEWSKIEGO MIASTA KROSNA
16.00-20.00

Pracownia iluminatorów
Prowadzenie: instruktorzy RCKP

Pracownia krawiecka
Prowadzenie: instruktorzy RCKP

Oficyna druków ulotnych
Prowadzenie: instruktorzy RCKP

Pracownia liternictwa
Prowadzenie: instruktorzy RCKP

Pracownia malarza królewskiego
Prowadzenie: Arkadiusz Andrejkow

Na oczach mieszkańców i uczestników wydarzenia powstanie monumentalny portret Jadwigi Andegaweńskiej, namalowany przez Arkadiusza Andrejkowa.
Arkadiusz Andrejkow - malarstwo i street art to jego pasja i źródło utrzymania. Urodził się w 1985 roku w Sanoku. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Marka Pokrywki. Obecnie mieszka i tworzy w swoim rodzinnym mieście. Jest autorem muralu w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej, przedstawiającego dziewczynkę ze słuchawkami. W 2017 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Cichy Memoriał”. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych na terenie kraju.

Pracownia lalkarza
Prowadzenie: Maciej Owczarek

Maciej Owczarek ukończył PWST we Wrocławiu - aktor teatru Maska w Rzeszowie.

JARMARK KRÓLEWSKI
od 17.00

Pokaz konkursowy stylizacji
Prezentacja stylizacji biorących udział w Konkursie na najciekawszą stylizację średniowieczną, ogłoszenie wyników i przyznanie nagród oraz wyróżnień. W dniu Konkursu należy zgłosić się do biura organizatora na rynku w Krośnie w celu potwierdzenia uczestnictwa oraz ustalenia kolejności prezentacji. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w trakcie oficjalnego wystąpienia Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, około godziny 20.30.

Prezentacje replik strojów rycerskich
Prowadzenie: Pracownia rękodzieła historycznego i rekonstrukcji historycznych Scutum z Sanoka

Członkowie grupy Scutum z głębin przeszłości wydobywają i przedstawiają barwne historie, wielkie wydarzenia i niezwykłe postacie z historii Polski (a szczególnie z jej podkarpackiego zakątka). Chrzest Mieszka I, ślub Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską w Sanoku, zajazdy pana Jacka Dydyńskiego, konfederacja barska na ziemi sanockiej - to tylko niektóre z tematów jakie mieli przyjemność realizować.

Opowieści historyczne
Prowadzenie: Pracownia rękodzieła historycznego i rekonstrukcji historycznych Scutum z Sanoka

Warsztaty tańców dawnych
Prowadzenie: Kolektyw „Terpsichore”

Kolektyw „Terpsichore” to nowo powstała formacja artystyczna łącząca sztukę taneczną doby średniowiecza, renesansu i baroku z teatrem formy. Grupa zawiązała się w roku 2018, w jej skład wchodzą członkinie wcześniej działających zespołów: Zespołu Tańca Historycznego „Ornamento” przy Balecie Dworskim „Cracovia Danza” i Zespołu Tańców Dawnych „Cara Bella”. Choreografem grupy jest Justyna Kulczycka.

Średniowieczna trupa teatralna Stowarzyszenia Teatr S.T.R.A.C.H.
Prowadzenie: Stowarzyszenie Teatr S.T.R.A.C.H. (w ramach Ogólnopolskiego konkursu grantowego na działania promujące Wjazd Króla i związane z animacją społeczności lokalnej)

Członkowie stowarzyszenia tworzą teatr zmuszający ludzi do myślenia, działania, trudnych analiz. Spotykają się na scenie, by budować spektakle w nurcie niezależnym, offowym a przede wszystkim, by dotknąć widza - czasem subtelniej, a czasem ostrzej. Słowa, muzyka, taniec, plastyka - dzięki nim przekazują swoje emocje. Nie uciekają od scenicznych tradycji. Poszukują kolejnych środków wyrazu artystycznego, dlatego każdy spektakl to dzielenie się oddechem, spojrzeniem i gestem. Czasami te wymiany są pozornie nieuchwytne - jak ptaki.

ORSZAK KRÓLOWEJ
Wymarsz godzina 19.30
Trasa: pl. Monte Cassino, ul. Staszica, ul. Sienkiewicza, Rynek

KRÓLEWSKA NOC W KROŚNIE
od 20.00

Pokaz flagowy Gwardii Gryfa „Sbandieratori dumą naszych serc” [Rynek]

Gwardia Gryfa - jedyna grupa w Polsce realizująca pokazy inspirowane włoską sztuką żonglerki chorągwiami (półfinaliści MAM TALENT)! Jesteśmy jedyną w Polsce grupą zajmującą się widowiskową, włoską sztuką tańca z chorągwiami wzbogaconego elementami żonglerki - Sbandieratori! Naszą ideą jest tworzenie widowiskowych, fabularyzowanych spektakli łączących różne dyscypliny kuglarskie i artystyczne - artyści o sobie.

Żywy obraz w Muzeum Rzemiosła [dziedziniec Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego]
„U szewca” obraz Seweryna Bieszczada zostanie ożywiony przez pracowników Muzeum Rzemiosła.

Straszna ulica - Teatr na Bruku [ul. Blich i dziedziniec CDS]
Pokaz warsztatowy Teatru na Bruku (uczestników wakacyjnych warsztatów organizowanych przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie).

Pokaz ogniowy Teatr Ognia Ignis [plac, Rynek]
Krośnieńska Grupa Ogniowa Ignis. Pokazy tańca z ogniem, warsztaty dla dorosłych i młodzieży.

Koncert Zespołu Mistic [scena, Rynek]

Zespół MISTIC nazywany również Polskimi Gregorianami powstał w 2005 roku zainspirowany serią płyt „Gregorian - Masters of chant”. Założył go Mikołaj Kotyczka (Simon Woods) - kompozytor, aranżer, producent i realizator nagrań, viol, tb, p, k, voc, dj, remixer. Na początku był to projekt wyłącznie „studyjny” nastawiony na jednorazowe wydawnictwo, lecz w 2006 roku po wydaniu pierwszego albumu „MISTIC - Największe polskie przeboje w stylu chorału gregoriańskiego” [Warner Music Poland 2006] zaistniała potrzeba utworzenia stałego składu zespołu na potrzeby koncertów. I tak w pierwszym składzie znaleźli się: M. Kotyczka, I. Gajdosz, T. Wawrosz, M. Dziedzic, M. Cichoń. Do utworu „Wiara” z pierwszego albumu został nakręcony teledysk będący również pierwszym singlem. Drugim singlem stał się utwór „Kiedy powiem sobie dość” z repertuaru O.N.A. Zespół podczas promocji tego albumu wystąpił m.in. w programie Kuby Wojewódzkiego, w programie „Kawa czy herbata?”, „Pytanie na śniadanie” i „Teleexpress”.

Spektakl „Poemat o Słońcu i Księżycu” Teatr Klinika Lalek [dziedziniec PWSZ, ul. Kazimierza Wielkiego]

Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 roku teatr przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Teatr współpracuje z Kinior Sky Orchestra - zespołem z Kielc.

O spektaklu
premiera: Stacja Wolimierz - 1994
Sztandarowy spektakl/widowisko Teatru Klinika Lalek z udziałem dużych lal i masek, z dużymi, jeżdżącymi obiektami/instalacjami, grane przez aktorów w niezwykłych maskach, z latającym Smokiem..., a wszystko z muzyką Maestra Włodzimierza Kiniorskiego. Duże, plenerowe widowisko wśród płonących mandali ognia. „Poemat o Słońcu i Księżycu” - to wiersz napisany w przestrzeni. Poemat o układzie sił w kosmosie. Inspirację literacką do przedstawienia stanowiła „Tabula Smaragdina” Hermesa Trismegistosa (w tłumaczeniu Henryka Wańka). Spektakl jest o tym, że jest dzień i noc, że jest jasno i ciemno, że jest słońce i księżyc, że jest kobieta i mężczyzna, że jest początek i koniec, do którego docieramy na grzbiecie tęczowego Smoka.

Niedziela 29 lipca 2018
Starówka

10.00- 14.00
Średniowieczny plac zabaw grupy WAGABUNDA

Teatr Wagabunda powstał w Krakowie w 2002 roku, założony przez Bogusława Pobiedzińskiego. Aktorzy teatru to wykształceni pedagodzy, cyrkowcy, aktorzy dramatyczni.

16.00-19.00
PRACOWNIE KRÓLEWSKIEGO MIASTA KROSNA

16.30-19.00
POTYCZKI MIEJSKIE - turniej drużyn
Zgłoszenia: drużyny zgłaszają swój udział w biurze organizacyjnym (lokalizacja: rynek) najpóźniej do godziny 14.30

Potyczki miejskie z udziałem mieszkańców dzielnic i osiedli Krosna - dzieci, dorosłych, kobiet i mężczyzn (brak ograniczenia wiekowego), minimalna liczba osób w drużynie: 6, maksymalna - do nieskończoności.

Proponowane konkurencje*:

1. Zbijanie pachołka (niekoniecznie tradycyjne kręgle)
2. Podkową w turka (rzut do celu)
3. Sprytna gospodyni (plecenie warkoczy z cebuli lub czosnku)
4. Cerowanie kmiecia (cerowanie dziury w ubraniu chłopskim. UWAGA! Ubranie chłopskie na chłopie - panie prosimy o zachowanie ostrożności podczas cerowania)
5. Chytry giermek (szukanie monet w zbożu)
6. Toczenie beczki (trudna sztuka układania beczek w piwnicy. Konkurencja grupowa)
7. Bieg ze stągwiami
8. Przeciąganie wozu obfitości (mierzcie siły na zamiary. Konkurencja grupowa)
9. Slalom główki kapusty drewnianym kołkiem
10. Królewski zielarz (konkurs znajomości właściwości ziół)
11. Ogrodnicy Króla** Jegomości (przycinanie krzewu na zadany kształt)
*W przypadku większej liczby drużyn liczba konkurencji może ulec zmianie
**Królowej

Sprawdzimy, kto ma największą krzepę, a kto wprawne oko, dryg do kręgli lub wrodzone zdolności krawieckie. Pora na ćwiczenia grupowe! Każda drużyna musi wydelegować jednego członka do rady/komisji nadzorującej potyczki. Nie zapomnijcie też o wsparciu - kibice z hasłami zagrzewającymi do boju mile widziani, a okrzyki na cześć każdej z drużyn wskazane. Drużyny obowiązują stroje stylizowane na epokę średniowiecza.

---

  * Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia
** Na poszczególne wydarzenia nie obowiązują zapisy (z wyjątkiem obowiązku zgłoszenia się w biurze organizacyjnym członków drużyn potyczek miejskich i uczestników konkursu na najciekawszą stylizację)

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się