Krosno - www.rckp.krosno.pl

logo.png 8c959d23b4a02d5d8ab03bd552a331e5
top news port info kali mstr galp inwe
Portal
Powiązane galerie:
DNI KROSNA - MIASTA SZKŁA 2012
09.07.2015 Redakcja RCKP
DNI KROSNA - MIASTA SZKŁA 2012
09.07.2015 Redakcja RCKP

DNI KROSNA – MIASTA  SZKŁA

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie było, obok Centrum Dziedzictwa Szkła, głównym organizatorem tegorocznych Dni Krosna. Święto miasta trwało trzy dni, od 1 – 3 czerwca 2012 roku  i stanowiło oprawę dla nadania Krosnu miana Miasta Szkła i dokonania aktu symbolicznej lokacji.

1 czerwca w RCKP rozpoczął się w godzinach popołudniowych od prezentacji twórczości plastycznej dzieci i młodzieży pogranicza podczas wernisażu wystawy pokonkursowej „Kredki”. W przestrzeni wystawowej można było także podziwiać przepiękne, kolorowe prace podopiecznych Niny Rostkowskiej i Joanny Topolskiej – Uliasz z Otwartej Pracowni i Pracowni Grafiki Tradycyjnej. Krośnieńskie prace systematycznie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach. 


Potem przy komplecie publiczności „Sekrety życia według Leonarda Cohena” wyśpiewała Lora Szafran, wywodząca się z Krosna, znana jazzowa wokalistka.  Wzruszona ciepłym przyjęciem słuchaczy, a trzeba dodać, że po raz pierwszy śpiewała na nowej scenie, odebrała szklaną pamiątkę z rąk wiceprezydenta Bronisława Barana.

Zaraz po koncercie odbył się wernisaż wystawy Fotoklubu RCKP, na której piętnastu fotografów zaprezentowało „Portret Krosna” – czyli swoje widzenie życia mieszkańców, piękna miejsc świadczących o bogatej przeszłości i dziedzictwie kulturowym miasta, a także tego co dzieje się codziennie na naszych oczach. Nie zabrakło oczywiście zdjęć nawiązujących do szklanej tradycji Krosna. Autorzy zdjęć to: Jerzy Bryła, Zdzisław Gil, Mariusz Kasza, Stanisław Klimek, Łukasz Kozłowski, Dorota Malik, Stanisław Nawracaj, Tomasz Okoniewski, Antoni Panek, Alicja Piernikarczyk, Dariusz Piernikarczyk, Witold Śliwiński, Marzena Trygar, Jan Tulik, Wacław Turek.

Po wernisażu Teatr itd... prowadzony przez Henryka Wichniewicza zaprosił miłośników Melpomeny  na  teatralną noc wystawiając spektakle obydwu grup zatytułowane – ONO i JESTEM. Młodzi ludzie, zafascynowani teatrem przywożą nagrody z przeglądów i festiwali w całej Polsce.

2 czerwca wczesnym popołudniem wystartowała I KrosnoGra inspirowana popularnymi  obecnie miejskimi grami, a także tradycją podchodów i rajdów turystyczno-krajoznawczych. W zabawie udział wzięło 6 drużyn, które zmierzyły się z zagadkami dotyczącymi historii, zabytków i współczesności Krosna. Uczestnicy lepili dzwony z gliny w nawiązaniu do historii Urbana, Jana i Mariana. Rozpoznawali zioła na miejskim targu. Pokonywali odcinki w parku linowym. Wyszukiwali szkiełka w piasku. Ilustrowali bajkę Aleksandra hr. Fredry. Robili lalki „śmieciowe”. Dmuchali baloniki z użyciem piszczeli hutniczych. Pogoda dopisała, a zawodnicy mieli świetną zabawę. I miejsce zdobyła drużyna GLASS TEAM 2012, II miejsce – BIBLIOTYPKI, III miejsce - PASJONACI.

W tym samym dniu Klub Literacki RCKP zaprosił na Wiosenną Biesiadę Poetycką połączoną z prezentacją wydawnictwa „Krosno – strofy i obrazy”, której dokonał Jan Tulik oraz  jubileuszem 100. numeru Crosceny. Redaktorzy: Anna Bryła i Wacław Turek otrzymali z rąk prezydenta miasta Krosna Piotra Przytockiego oraz dyrektor RCKP Doroty Cząstki okolicznościowe upominki z wyrazami uznania za twórcze i pełne zaangażowania tworzenie Crosceny. Ponieważ poezji zwykle towarzyszy muzyka wystąpił Kwartet Klarnetowy z ZSM w Krośnie pod kierownictwem Bogusława Jaskółki. 

3 czerwca to Krośnieńskie Rozmaitości, podczas których na scenie w Rynku wystąpiły zespoły artystyczne z Krosna, w tym zespoły taneczne KLEKS i STRECZ z RCKP, trwały liczne gry, konkursy i zabawy, w których uczestniczyły całe rodziny. Koncertom towarzyszyła prezentacja rękodzieła artystycznego i regionalnych potraw. 
Po południu w niezwykle kolorowej paradzie KROSNOludków ulicami miasta przeszły: zespoły taneczne STRECZ i  KLEKS, zespół śpiewaczy Kamratki, Radosna Rodzinna Akademia Teatralna, Szkoły Podstawowe nr 8, 10, 5, Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa, Przedszkole nr 2 im. Króla Maciusia I, Liceum Plastyczne, Klub Seniora „Czerwone Jabłuszko”, ZSP nr 2 i ZSP nr 5 oraz Anna Dubiel, przew. Komisji Kultury, Sportu i Turystyki RMK. Niedziela przyniosła jeszcze trzy koncerty. Na Rynku zaśpiewali soliści Studia Piosenki SWING z RCKP i Jan Trebunia Tutko z zespołem JAzGot. Na bulwarach nad Wisłokiem przy ul. Legionów zagrała gwiazda wieczoru – grupa BAJM. 

Atrakcyjny program niedzielny organizowany był we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie i częściowo finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007- 2013.

 

 

DNI KROSNA MIASTA SZKŁA - PROGRAMKrosnoGra - informacje  dla uczestników

karta  zgłoszenia

regulamin

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
RODO baner.jpg 14dccc7a555dc4b973af58e41ba5384b
Banner FKS.jpg a685b06c310e56c16719b8299b09bed3
aleja_tańca_banner.png 8ad5c4f91d01e14638e66b8d0140f7a1
banner_balony_nad_krosnem_2020_dla_kontrahenta.png f4a55dca9fb0d16686152f68676c5802