Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png a29d8b96558f285e0b99f22c283817db
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg 68cfbc1934776fb136acf108f50127ad
Portal
INNY FESTIWAL TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH 2018
16.08.2018 Paweł Fiejdasz

Teatr, jak wiadomo, dzieli się wyłącznie na dobry i zły… Wszelkie podziały na amatorów i zawodowców są podziałem sztucznym, zakłamującym teatralną rzeczywistość.  W naszym artystycznym światku, często ci pierwsi są bardziej profesjonalni i prawdziwi niż ci drudzy – nieraz „grzeszący” zwykłą amatorszczyzną. Lech Śliwonik - były rektor Warszawskiej Akademii Teatralnej i prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej, wielokrotnie powtarzał, że teatr amatorski to teatr robiony z potrzeby serca i pasji. Teatr, którego celem jest nie tylko uwrażliwienie i edukacja ale też mówienie o otaczającym świecie, spotkanie i dzielenie się własnymi przemyśleniami z innymi ludźmi. Oczywiście aktor zawodowy, dysponuje określonymi umiejętnościami - nabytymi podczas nauki  w szkole teatralnej. Wie jak ”zagrać” określone emocje, wie którą sylabę zaakcentować, potrafi zatańczyć a czasem nawet zaśpiewać. Amatorzy szczególnie ci młodsi, popełniają językowe błędy i za nic mają zasady scenicznego ruchu. Jednak często to właśnie ich spektakle są ciekawsze od wystawnych inscenizacji – zrealizowanych w prestiżowych teatrach.
Takie grupy jak legendarny Teatr im. Alberta Tison, Teatr Panopticum czy Teatr Prób – mimo że nigdy nie „narzekały” na nadmiar pieniędzy, potrafiły zrealizować spektakle, które były autentycznymi wydarzeniami artystycznymi. Krośnieński Festiwal Teatrów Młodzieżowych „INNY” zawsze był miejscem przyjaznym młodemu teatrowi. To tutaj można było obejrzeć spektakle Teatru TARA - BUM z Rybnika czy Teatru PUK - PUK ze Świdnika. Tutaj również podczas teatralnego Forum – dyskutowano o obejrzanych przedstawieniach. Temperatura tych spotkań często była bardzo gorąca… I bardzo dobrze, bo tam gdzie nie ma emocji nie ma prawdziwej sztuki. Tegoroczna 13 edycja Festiwalu INNY zgromadziła 9 teatrów –7 z Polski i 2 z Ukrainy. Część z tych teatrów jest jeszcze na etapie scenicznych poszukiwań. Próbuje znaleźć swój język, eksperymentuje z formą, mierzy się z tematami, które nie zawsze są tematami bliskimi młodym ludziom. W ich spektaklach często widać nadmierną dominację reżysera – instruktora. Warto pamiętać, że opiekun teatru powinien być raczej przewodnikiem, osobą inspirującą a nie osobą narzucają swój punkt widzenia na różne aspekty naszej rzeczywistości. W ciągu trzech festiwalowych dni, pojawiły się również sceniczne propozycje – będące autentycznymi wypowiedziami młodych aktorów. Takie teatry jak Teatr Próg z Wadowic, Teatr Plaster z Jarosławia i Teatr NOTOCO z Kraśnika zaskoczyły dojrzałością i jakością przygotowanych spektakli. Teatr z Wadowic (zasłużony zdobywca głównej nagrody), poruszył problem zaburzeń psychicznych dotykających coraz większą grupę młodych ludzi. Temat trudny – nawet dla doświadczonych aktorów. Teatr Plaster (zdobywca Srebrnej Otwartej Kulisy), sięgnął do tekstów K. I. Gałczyńskiego od dziesięcioleci inspirujących wielu twórców polskiego teatru. Młodzi aktorzy z Jarosławia stworzyli świeże, dynamiczne i mądre widowisko. Zdobywca Brązowej Kulisy Teatr NOTOCO, poruszył temat molestowania - twórcom spektaklu udało się stworzyć spektakl poruszający i co warto podkreślić autentyczny.  Jury festiwalu nagrodziło również Teatr Zaczarowana Szkatułka, który przywiózł do Krosna spektakl Północ – Południe.
Młodzi aktorzy z Lwowa, przygotowali metaforyczną opowieść o inności i nietolerancji. Jak była 13 edycja Festiwalu INNY? Na pewno ciekawa i na pewno potrzebna. Różnorodność propozycji, poruszane tematy, poszukiwania nowych środków wyrazu, sięganie po tak szlachetne formy sceniczne jak np. teatr cieni – pokazuje, że teatr młodzieżowy nadal jest żywy, rozwija się i jest ważną częścią polskiego życia teatralnego. Warto wspierać twórców tego teatru, warto też organizować takie wydarzenia, jakim jest (jedyny na Podkarpaciu) Festiwal Teatrów Młodzieżowych INNY.

Sławomir Woźniak

______________________________________________

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

______________________________________________

Komisja Artystyczna w składzie:
Agnieszka Jakubik – animatorka kultury, instruktorka teatralna, polonistka;
Tadeusz Rybicki – aktor, reżyser, autor bajek dla dzieci, współzałożyciel Teatru Cinema;
Henryk Wichniewicz – pedagog, reżyser, instruktor teatralny;

po obejrzeniu, w dniach 18 – 20 X 2018 r. 9 spektakli konkursowych postanowiła przyznać następujące nagrody:

Nagroda za stymulację aktorską
dla Anny Samborskiej z Teatru ArTystokraci

Nagroda za kreację aktorską
dla Romana Krity z Teatru Zaczarowana Szkatułka
dla Kamila Brody z Teatru Plaster
dla Mileny Piejko z Teatru Plaster
dla Oliwii Jurek z Teatru Próg

Nagroda specjalna za wyjątkowo głęboki i ważny przekaz
dla Teatru Zaczarowana Szkatułka reprezentowanego przez instruktora Olenę Milewską

Brązowa Otwarta Kurtyna
dla Teatru Notoco reprezentowanego przez instruktora Monikę Nitkiewicz

Srebrna Otwarta Kurtyna
dla Teatru Plaster reprezentowanego przez instruktora Pawła Srokę

Złota Otwarta Kurtyna
dla Teatru Próg reprezentowanego przez instruktora Bartosza Nowakowskiego

______________________________________________

W piątek, 21 września 2018 r., odbyło się posiedzenie Komisji Artystycznej. Po obejrzeniu spektakli zgłoszonych do kwalifikacji w 13. innym Festiwalu Teatrów Młodzieżowych, organizatorzy postanowili zaprosić do Krosna 9 teatrów. Są to:
1. Muzyczno-dramatyczne studio TEREMOK z Bilhorodu (Ukraina)
2. Teatr NOTOCO z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku
3. Grupa Teatralna ARTYSTOKRACI z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku
4. Teatr Formy PARRA z Ustrzyckiego Domu Kultury w Ustrzykach
5. Teatr Studia ZACZAROWANA SZKATUŁKA z Pałacu Młodzieży we Lwowie (Ukraina)
6. Teatr PLASTER z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu
7. Teatr NERO z Gminnego Ośrodka Kultury w Trawnikach
8. Teatr A PROPOS z Gminnego Ośrodka Kultury i Bibiloteki w Krasnem
9. Teatr PRÓG z Wadowickiego Centrum Kultury w Wadowicach.
Zaproszonym teatrom gratulujemy i prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w festiwalu (do 5 października).

______________________________________________

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i kartą zgłoszenia 13. innego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych, który w tym roku odbędzie się w dniach 18-20 października.

13. inny Festiwal Teatrów Młodzieżowych - regulamin
13. inny Festiwal Teatrów Młodzieżowych - karta zgłoszenia

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
banner godzilla.jpg 6c800dd123c5b442d8d7ddcdad320091
agent kot.jpg e2f5e7a2b10e5f80ab8c68fa873dcca4
aleja_tańca_banner.png ab84d8a46e250513dfe54ac3de00fc19
RODO baner.jpg 36da9fe9ba85fdc14780f2322256f23e