Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 4936e798e990e0b7ce011245e57303f9
top news port info kali mstr galp inwe
Portal
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
23.07.2015 Redakcja RCKP

ROK SZKOLNY 2018/2019

DRODZY NAUCZYCIELE 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że po raz kolejny dzięki Państwu możemy przystąpić do programu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Serdecznie dziękujemy za minione lata i już dziś zapraszamy do udziału w programie w nadchodzącym nowym roku szkolnym.

Państwa zaangażowanie, praca z dziećmi i młodzieżą pozwoliły nam znaleźć się
w czołówce kin w Polsce, które realizują edukacyjne cykle filmowe.

Dzięki wsparciu Gminy Krosno i Wydziału Edukacji nadal będzie kontynuowany program dofinansowania do biletów dla szkół krośnieńskich. Przykładem lat poprzednich wysokość dofinansowania będzie wynosiła 2 złote dla ucznia, a dodatkowo szkoły dojeżdżające będą mogły ubiegać się o pokrycie kosztów przejazdu.

Zapisy na zbliżający rok szolny można dokonywać na stronie NOWYCH HORYZONTÓW EDUKACJI FILMOWEJ albo przez formularz, który znajduje się w załączniku.

 

W tym roku będziemy prowadzili takie cykle filmowe:

DLA KLAS 1-3 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - FILMOWE PRZYGODY

Prezentowany cykl to pełne ekscytujących przygód filmowe wyprawy do rożnych zakątków świata. Zestaw składa się z ekranizacji znanych przygodowych książek dla dzieci oraz popularnych baśni. Każdy film to odrębna opowieść, która uświadamia, że to, co odmienne, może być fascynujące i warte poznania.

Sposobów na podróżowanie jest wiele. Jednym z nich jest film. Kino przemawia do odbiorców za pomocą wielu środków: obrazu, światła, barwy i dźwięku. Staje się doskonałym narzędziem do uczenia się przez przeżywanie emocji. Cykl „Filmowe podróże” to oferta niezapomnianej, pełnej przygód wycieczki po rożnych krajach Europy i Azji. Każdy film to niezwykła opowieść, dzięki której dziecko poznaje życie i kulturę mieszkańców przedstawianego miejsca. Dzięki prezentowanym filmom uczeń uświadamia sobie, iż rówieśnicy mieszkający w rożnych częściach świata, mimo odmienności kulturowej, mają podobne problemy i potrzeby. W proponowanych tytułach znajdziemy pełen wachlarz ciekawych wątków, które są znakomitym wprowadzeniem do wielu tematów i inspiracją do przeprowadzenia interesujących zajęć.

10 października godz. 9:00 i 12:00 - ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH: RÓŻNE STRONY ŚWIATA
6 listopada godz. 9:00 i 12:00 - PRZYJACIEL NA BALKONIE
3 grudnia godz. 9:00 i 12:00 - ALFIE, MAŁY WILKOŁAK
3 stycznia godz. 9:00 i 12:00 - JAK UKRAŚĆ PSA?
1 lutego godz. 9:00 i 12:00 - PTYŚ I BILL
5 marca godz. 9:00 i 12:00 - BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. STELLA NOSTRA
1 kwietnia godz. 9:00 i 12:00 - SOLAN I LUDWIK - WIELKI WYŚCIG Z SEREMDLA KLAS 4-6 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - ŚWIAT FILMU

Film dla współczesnych młodych widzów może stać się inspiracją do refleksji nad otaczającym światem, sposobem na kształtowanie uczuć, analizą i przedstawieniem rzeczywistości. Dlatego w ramach cyklu „Świat filmu” uczniowie klas 4–6 szkoły podstawowej poznają główne wiadomości z zakresu wiedzy o filmie, a także otrzymają możliwość omówienia kolejnych etapów tworzenia filmu, od pomysłu po sam koniec dzieła. Podczas kilku przemyślnie skonstruowanych spotkań w kinie uczniowie poznają twórców, którzy mają wpływ na realizację filmu – od scenarzysty, producenta, reżysera, operatora, montażysty, kostiumologa, charakteryzatora, kompozytora po aktorów. Kolejne spotkania mają na celu uświadomienie, że obraz filmowy tworzy zespół ludzi. Film to nie dzieło jednego twórcy. Każdy z elementów filmu ma bezpośredni wpływ na jego efekt.

Dla współczesnego, młodego widza film stał się nieodłącznym elementem poznawczym otaczającego świata i źródłem wiedzy o sobie samym. Kino to miejsce nowych doznań i przeżyć. Sztuka filmowa staje się narzędziem wychowania. Kształtuje postawy ludzkie, może stać się kanonem wartości, odradzających się w indywidualnej jakości przeżyć, ekspresji, swobodnego dialogu człowieka z człowiekiem. Pełni rolę kompensacyjną, dostarczając potrzeb duchowych i uczuciowych w sferze wyobraźni.

Propozycje filmowe cyklu dostosowane są do wieku w taki sposób, by przeżyte podczas projekcji chwile stały się przyczynkiem do realizacji treści zawartych w nowej podstawie programowej.


12 października godz. 9:00 i 12:00 - ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH: KINO NIEME
8 listopada godz. 9:00 i 12:00 - WICHER
4 grudnia godz. 9:00 i 12:00 - SYN WINNEETOU
7 stycznia godz. 9:00 i 12:00 - ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH: FILMOWE KONWENCJE
7 lutego godz. 9:00 i 12:00 - STORM. OPOWIEŚĆ O ODWADZE
1 marca godz. 9:00 i 12:00 - LABIRYNT
3 kwietnia godz. 9:00 i 12:00 - JESTEM WILLIAMDLA KLAS GIMNAZJALNYCH I KLAS 7 - MIĘDZY KULTURAMI

Co definiuje z pozoru prosty zwrot „nasza kultura”? Czy u progu XXI wieku można wskazać na jakąkolwiek monokulturę? Czy nie będzie nadużyciem mówienie o czysto polskiej kulturze? Bo przecież nasza, polska kultura to wynik spotkania wielu, bardzo wielu kultur: tureckiej, niemieckiej, rosyjskiej, czeskiej, szwedzkiej, włoskiej… Dzisiejszy Polak jest swoistym patchworkiem, przy czym największą łatą jest ta koloru biało-czerwonego. Historia nauczyła nas, że spotkania z innymi kulturami wzbogacają i wzmacniają. Cykl „Między kulturami” to realizacja tej niezwykłej lekcji historii Rzeczypospolitej – wzbogacać kulturę w kontakcie z innymi, redefiniować w spotkaniu z nowym horyzontem kultury.

Cykl „Między kulturami” to podróż przez świat różnorodnych kultur, religii, systemów politycznych. Pozwala on na zgłębianie wiedzy o bliskich dzięki globalizacji, lecz odległych kulturowo zakątkach świata. Nowa wiedza przeplata się z uniwersalnymi wartościami, co pozwala uczniom na sprawne odnalezienie się w nowych krajobrazach przy jednoczesnym odczuwaniu różnicy. Dzięki temu proponowane filmy stają się także doskonałymi kontekstami dla lektur czytanych w szkole. Pozwalają na dostrzeżenie wspomnianych podobieństw i różnic oraz uwspółcześnieniu omawianych zagadnień (np. „Balladyna” w bollywoodzkich Indiach). Poza wiedzą dotyczącą asymilacji, izolacji, tożsamości etnicznej czy narodowej w widzach kształtowana będzie postawa zdroworozsądkowej tolerancji i empatii.


15 października godz. 9:00 i 12:00 - GOODBYE BERLIN
7 listopada godz. 9:00 i 12:00 - FIGHTER. KOCHAJ I WALCZ
7 grudnia godz. 9:00 i 12:00 - DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH
4 stycznia godz. 9:00 i 12:00 - BEZ GRANIC
5 lutego godz. 9:00 i 12:00 - CYGAN
4 marca godz. 9:00 i 12:00 - RAKIETA
4 kwietnia godz. 9:00 i 12:00 - SLUMDOG. MIOLIONER Z ULICYDLA KLAS PONADGIMNAZJALNYCH - ANALIZA FILMU

Zajęcia w tym cyklu odbywają się po projekcji filmu. Uczniowie biorą udział w wykładzie ilustrowanym prezentacją multimedialną. Dowiadują się, jak funkcjonalnie analizować tekst kultury i w jakie pojęcia z zakresu języka filmu należy być wyposażonym.

Cykl „Analiza filmu” wprowadza w świat poetyki kina i formalnych aspektów konstrukcji dzieła filmowego. Siedem znakomitych obrazów, które proponujemy w naszym cyklu, to wyraziste ilustracje różnych zagadnień przynależnych do tego obszaru filmoznawstwa. Poruszane w trakcie prelekcji tematy nawiązują do analizy filmowych środków wyrazu, pojęć z pogranicza filmu i innych sztuk, poszukiwania kulturowych kontekstów. Funkcjonalne wykorzystanie pojęć i narzędzi przydatnych do opisu filmu pozwoli na pogłębioną analizę treści zawartych w tekstach kultury. Jest to umiejętność niezbędna podczas ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Sylabusy maturalne zwracają uwagę na konieczność znajomości analizy kadru, plakatu filmowego, historii i teorii kina. Wymagają swobodnego poruszania się wśród gatunków filmowych, nurtów, szkół oraz kompetencji odczytywania narracji i języka filmu, jak i ukrytych w nim kodów kulturowych (również w części pisemnej egzaminu maturalnego). Zapoznając się z różnorodnymi gatunkami, rolami montażu, pracy kamery, muzyki, a nawet hybrydowymi technikami tworzenia dzieła (np. połączenie cyfrowej obróbki z ręcznie malowanymi klatkami), uczestnik cyklu będzie docierał do świata wartości, który może być nadrzędny wobec filmowej formy lub, w innych wypadkach, jedynie wzbogacać zabiegi formalne stanowiące wartość samą w sobie. Po zakończeniu naszego cyklu – po obejrzeniu siedmiu ważnych filmów i wysłuchaniu związanych z nimi prelekcji – uczeń z pewnością stanie się świadomym odbiorcą dzieł filmowych. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie rocznego projektu przełożą się również na doskonalenie umiejętności analizy innych tekstów kultury, takich jak: malarstwo, fotografia, rzeźba i architektura.

 
11 października godz. 9:00 i 12:00 - TWÓJ VINCENT
5 listopada godz. 9:00 i 12:00 - SYN SZAWŁA
5 grudnia godz. 9:00 i 12:00 - DZIENNIK PODRÓŻY
8 stycznia godz. 9:00 i 12:00 - CONTROL
4 lutego godz. 9:00 i 12:00 - SLOW WEST
6 marca godz. 9:00 i 12:00 - POKOT
2 kwietnia godz. 9:00 i 12:00 - LA LA LAND

 

 

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się