Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png d0416a0103fc22b7bdaf71f26c82cc01
top news port info kali mstr galp inwe
banner_aleja_tańca_2017-18.jpg 78af2ac4dfdd00b5457072468fe406d3
Portal
GALICJA BLUES FESTIVAL 2010
15.07.2015 Redakcja RCKP

W dniach 15-18 września br. odbył się już siódmy Galicja Blues Festival organizowany przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.


        Imprezę otworzył Andrzej Serafin - taper, tworzący na żywo muzykę do filmu „Nosferatu - Symfonia Grozy" F.W. Murnaua - klasyki horroru z 1922 roku. Drugi i trzeci dzień stały pod znakiem przeglądu zespołów (pojawiły się takie formacje jak Cheap Tobacco, L'Orange Electrique, Delirium Band, 20 Mil Od Miasta, Wolna Sobota i solista - Witek Bielski), koncertów gwiazd i nocnych jam session. 
I tak w czwartek 16 września mogliśmy uczestniczyć w koncertach zespołu Andrzeja Serafina (prezentacja projektu L.S.D., czyli lider na wibrafonie i samplach, Robert Lenert na harmonijkach i Władek Wiater na saksofonach), Los Agentos (niezastąpiona Bożena Mazur na wokalu, jazzujący gitarzysta Staszek Grela, na instrumentach perkusyjnych i syntezatorze Nord Wave Andrzej Serafin, który na koncertach zespołu wprowadza najwięcej „Afryki”, i - tym razem także w roli lidera - chwilami podśpiewujący Robert Lenert na harmonijce) i Piotra „Lupiego” Lubertowicza. Ten gitarzysta-wokalista zaprosił na scenę wielu gości: basistę Tomka Dzienia, rozśpiewaną na wcześniejszym koncercie Bożenę Mazur, dwóch muzyków niemal nie schodzących ze sceny - Andrzeja Serafina i Roberta Lenerta oraz spontanicznie wyrwał z tłumu gitarzystę zespołu Delirium Band, Henryka Borsiaka. Przerywnikiem między przeglądem zespołów a koncertami gwiazd była niespodzianka (tak dla publiczności jak i dla samych wykonawców) w postaci nieplanowanego występu: miałam niepowtarzalną okazję zaśpiewać u boku Tomka Kruka - śpiewającego gitarzysty, tworzącego na co dzień duet z Bartkiem Przytułą. 
W piątek przepiękny, akustyczny koncert na fortepian, gitarę i wokal dali Lester Kidson i Tomasz Butryn. Materiał głównie autorski, ale bez rockowego osadzenia, które zwykle prezentuje gitarzysta. Można się było naprawdę rozpłynąć! Kolejnym zespołem prezentującym się tego dnia była legendarna już Tortilla. Energetyczny, pełen coverów, ale także własnych utworów występ pokazał, że lider formacji, Maurycy Męczekalski, ma talent do wynajdywania młodych talentów.
        Gala festiwalowa odbyła się w sobotę, 18 września. Na początku, jak co roku, na scenie zaprezentowała się Pro Musica Grand Standard Orchestra z Krosna. Następnie ogłoszenie wyników: festiwal wygrał poznański zespół Wolna Sobota z niesamowitym Dawidem Wydrą na harmonijce, ale były też indywidualne wyróżnienia dla muzyków (aż cztery!), które - całkowicie zasłużenie! – otrzymali: Michele Cuscito, wokalista i harmonijkarz L'Orange Electrique i wyróżniony już dwa dni wcześniej przez Piotra Lubertowicza Henryk Borsiak, gitarzysta Delirium Band. Następnie laureaci festiwalu dali „pełnometrażowy” koncert, w którym udział wzięli zaproszeni goście: Michele Cuscito, Robert Lenert i Bożena Mazur. Kolejnym punktem programu był występ litewskiego zespołu Bluesmakers (niesamowity Virgilijus Jutas na gitarze, wokalu i harmonijce, basista Gediminas Alekna, perkusista Bernardas Tomaševič i polski akcent: gościnnie Bogdan Topolski na gitarze). Skoro na Litwie to właśnie jest zespół numer jeden na listach przebojów, to Litwini muszą słuchać naprawdę wyśmienitej muzyki!!! Następnie odbył się koncert amerykańskiego muzyka blues-rockowego Chaza De Paolo, którego na koncercie wspierali Irlandczyk Ian Sands na harmonijce, Darek i Łukasz Gorczyca (klawisze/bas) i Tomek Dominik (perkusja). Festiwal zamknął występ Nocnej Zmiany Bluesa i Jana Błędowskiego. Wokal Sławka Wierzcholskiego może się podobać, bądź też razić, ale bez względu na podzielone zdania po prostu trzeba przyznać, że koncert był wyśmienity! Nie da się słowami opisać przedstawienia, jakie na scenie robili lider formacji i skrzypek. Do tego poziom wszystkich muzyków i utwór wykonany wspólnie z zaproszonymi harmonijkarzami: Robertem Lenertem i Ianem Sandsem sprawiają, że każda myśl o tym koncercie przynosi szeroki uśmiech na twarzy. Z Nocną Zmianą Bluesa bywa różnie, tym razem jednak był to naprawdę rewelacyjny koncert!!!
        Myślę, że „Galicję” mogę z czystym sumieniem zapisać na listę festiwali, na które wrócę w najbliższych latach i oby była ku temu okazja. Do zobaczenia w Krośnie!

Nina R. Sawicka - blues.pLaureatem VII edycji Galicja Blues Festival został zespół WOLNA SOBOTA z Poznania. Automatycznie także zwycięski zespół awansował do polskiego finału "Złotej Piątki" International Blues Challenge, którego zwycięzca wyjedzie jako reprezentant Polski na największy bluesowy konkurs odbywający się corocznie w Memphis w Stanach Zjednoczonych.
Jury wyróżniło wokalistę i harmonijkarza zespołu L'Orange Electrique z Krakowa - Michele Cuscito.
Juror Elżbieta Lewicka przyznała wokaliście i harmonijkarzowi zespołu L'Orange Electrique z Krakowa - Michele Cuscitonagrodę w postaci Antologii Polskiego Bluesa.
Juror Chaz de Paolo przyznał nagrodę indywidualną w postaci naciągu strun do gitary gitarzyście zespołu Delirium Band -Henrykowi Borsiakowi.
Robert Lenert, Dyrektor Artystyczny festiwalu, przyznał nagrodę indywidualną harmonijkarzowi zespołu L'Orange Electrique - Michele Cuscito.
Juror Paweł Okoniewski przyznał nagrodę (sesję nagraniową) zespołowi Wolna Sobota.
Właściciele Baru Monika Grzegorz i Mariola Kuk ufundowali płatny koncert dla zespołu Wolna Sobota w trakcie sesji nagraniowej.

ZAPRASZAMY TAKŻE NA WWW.RCKP.KROSNO.PL/GALICJABLUES

 

ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM GMINY KROSNO ORAZ PODKARPACKIEGO BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W SANOKU O/KROSNO

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Banner 41 dni nadziei.jpg a33a8daa20757eb96ba642dd7af84ff5
banner uprowadzona księżniczka.jpg 25cc2484470dcd2429a4403a11a19030
Banner Dziedzictwo.jpg 95c2c5ba78f73ccf790d5b2fe029ce8e
Banner Sicario 2.jpg 3a484f9c5e865d283be1f0e2d5341f54
banner iniemamocni.jpg ded56ba80a42f14bb99facd563a4b905
RODO baner.jpg 3b105ca41cd8b607bf57c85fbe99dc24