Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png b7087eaf5b741093321ea60e4b31ffae
top news port info kali mstr galp inwe
banner_aleja_tańca_2017-18.jpg 52959d68a7fcedff827b0c61d291b990
Portal
Powiązane galerie:
GALICJA BLUES FESTIVAL 2011
15.07.2015 Redakcja RCKP
GALICJA BLUES FESTIVAL 2011
15.07.2015 Redakcja RCKP

GALICJA BLUES FESTIVAL 2011

Ósma edycja Galicja Blues Festival rozpoczęła się 14 września br. rewelacyjnym pokazem Andrzeja Serafina, który wcielił się w rolę tapera do filmów „Frankenstein”, „Diaboliczny lokator” i „Podróż na księżyc”. Klawisze, sample i cajon w rękach mistrza sprawiły, że nieme filmy nabrały kolorytu – muzycznego. „Andrzej słyszy ruch” – padło na widowni i myślę, że był to idealny komentarz do tego występu.
Następnego dnia wieczorem ruszył przegląd kapel, który otworzyło nowe odkrycie światka bluesowego: Wiesław Gałczyński. Następnie zaprezentowali się lokalni MJ Trio, Euro Blues Band i mój faworyt – Cheap Tobacco, a na koniec warszawska grupa Blues Point, z którą gościnnie wystąpiła Barbara „Bluesberry” Malinowska.

Gwiazdą wieczoru był Gienek Loska Band. Sala RCKP wypełniła się po brzegi fanami wokalisty (dobrze wiemy, co miało na to ogromny wpływ). Jednak dla mnie nie był to koncert zwycięscy X- Factora, a coś więcej. O tym „czymś” pomyślał także Andrzej Jerzyk, który zapowiedział zespół w najlepszy możliwy sposób – po prostu: „Panie i panowie, nie powiem: Gienek Loska, powiem: Seven B.” Być może część fanów programów rozrywkowych była zawiedziona, ale ja czułam, że jestem świadkiem czegoś ważnego. Na naszych oczach odradza się legenda polskiego southern rocka, koncert w Krośnie był jednym z etapów tego powrotu do żywych. Skład z Makarem na gitarze sprawdza się rewelacyjnie, a do tego Tomasz Setlak na basie i Adam Partyka na perkusji byli świetną podporą dla pierwszoplanowego duetu. Myślę, że ten zespół przywraca do łask muzykę, której tak niewiele na naszej scenie bluesowej ograniczonej często do form 12 i 16 taktowych…
W piątek miejsce miała druga część konkursu. Zaprezentowali się The Freax, Blues Drive (z rewelacyjnym harmonijkarzem, Bartoszem Łuczyńskim), niesamowity Dominik Plebanek i jeden z faworytów publiczności wielu festiwalów bluesowych: Nie Strzelać do Pianisty. Gwiazdą wieczoru był zespół Kajetan Drozd Acoustic Trio. Nie jestem fanką elektrycznych dokonań Kajetana (mówię tu o Siódmej w Nocy), ale ta odsłona jest, moim zdaniem, po prostu świetna. Te sam wokal, który w blues rockowym graniu wypada przeciętnie, w projekcie akustycznym spisał się na medal. Głos klimatyczny, idealnie pasował do „bluegrassów” i rockabilly zaprezentowanych przez grupę (trzeba tu zaznaczyć, że nie tylko coverów, ale i autorskich utworów, co jakoś ciężko przychodzi polskim wykonawcom tej muzyki). Do tego wszystkiego dochodzi świetna gitara, o której bluesfanom chyba wiele mówić nie trzeba! Lidera wspierała świetna sekcja rytmiczna: Piotr Rożankowski na kontrabasie i Paweł Rozkrut na perkusji. To był naprawdę udany koncert!
W sobotę odbyła się gala finałowa, którą jak co roku otworzyła Pro Musica Grand Standard Orchestra. Następnie ogłoszono wyniki przeglądu zespołów. Wyróżnieni zostali Nie Strzelać do Pianisty, Cheap Tobacco, Dominik Plebanek i Wiesław Gałczyński, ale zwycięzca był tylko jeden i w tym roku zostali nim (jak najbardziej zasłużenie) The Freax. Oprócz nagrody głównej przysługiwał im również przywilej zagrania koncertu na dużej scenie RCKP w Krośnie. Występ był równie dobry jak ten konkursowy – zespół zabrzmiał na pewno energetycznie, ale przede wszystkim po prostu zawodowo. I choć mam zastrzeżenia dotyczące wokalu (przypominającego nieco Grzegorza Halamę), uważam, że to bardzo dobry zespół, który, co więcej, świetnie wypadł na Galicji. 
Następnie wystąpił dla nas Krissy Mathews z zespołem: Łukasz Gorczyca na basie i Tomek Dominik na perkusji. Zaprezentował covery blues rockowych utworów z dorobku Stanów Zjednoczonych, ale także Wielkiej Brytanii, co jest rzadkością w naszym kraju. Mało kto szuka bluesa na „Wyspach”, cieszę się, że zrobił to Krissy, bo Brytyjczycy mieli swoją własną szkołę, własny styl i nie należy zapominać o ich wkładzie w historię bluesa! Gościnnie z zespołem Krissy’ego wystąpiła Natalia Kwiatkowska, wokalistka Cheap Tobacco.
Potem zaprezentowali się gospodarze, czyli Los Agentos. Ich koncert był jednocześnie premierą (polską i światową) płyty „Poza horyzont”, tego wieczoru pojawiły się więc same nowe utwory – dwa covery Niny Simone i autorski repertuar. To było 45 minut jazzowego grania z dużą domieszką psychodelii i odrobiną bluesa. Był to jeden z lepszych koncertów Los Agentos, na którym byłam!
Festiwal zamknął koncert Irka Dudka w projekcie „Bluesy”. Dudka nie trzeba polskim fanom bluesa przedstawiać, ale tym, którzy jeszcze nie słyszeli go w tym repertuarze, polecam wybrać się na koncert. Na pierwszy „rzut ucha” wprawni jazzmani zagrali bluesa. Jednak okazuje się, że nie do końca tak jest. Lider co prawda „bluesuje”, ale jego zespół gra w stylu jazzu nowojorskiego, odpływając od formy i wciskając w każdy takt tak wiele akordów, jak tylko się da – ale absolutnie bez siłowania się, brzmi to prawie naturalnie, prawie oczywiście, choć trzeba się skupić, aby te dźwięki w pełni zaakceptować, zrozumieć i czerpać z nich przyjemność.
Oprócz koncertów każdego dnia odbywały się jam session w festiwalowym barze „Monika” . Myślę, że należy serdecznie podziękować Robertowi Lenertowi za organizację tego pięknego zdarzenia i pogratulować mu tego, że poradził sobie z tak wielkim wydarzeniem. 
Chciałabym także zauważyć, że realizatorzy dźwięku z krośnieńskiego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza spisali się na medal – tak dobrej akustyki nie było dawno na żadnym festiwalu…
Nina R. Sawicka

GŁÓWNYM SPONSOREM GALICJA BLUES FESTIVAL BYŁ PODKARPACKI BANK SPÓŁDZIELCZY.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
banner Fernando.png 0b1d2ba1912bcf7f419f306e7103246c
banner narzeczony na niby.png cc00a31e7fe013bc98f1cb1697186099
banner cudowny chłopak.png cee532a75ab0077f1ad9a473d9b95547
banner atak paniki.png b86c7e8b05e9dd3dcc43d6a3ffa78bfc