Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 14e4c01d6c8a5368d707494f5c760ac2
top news port info kali mstr galp inwe
banner_aleja_tańca_2017-18.jpg 87cb22e4e5ac54d65152c7fe739292be
Portal
Powiązane galerie:
KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA 2012
14.07.2015 Redakcja RCKP
KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA 2012
14.07.2015 Redakcja RCKP

XIX KROŚNIEŃSKA JESIEŃ MUZYCZNA 2012

I Krośnieńskie Dni Muzyki i Baletu trwały od 11 do 17 października 1983 roku, a ich organizatorami były dwie instytucje -Wojewódzki Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna oraz Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie. Wieczory muzyczne odbywały się w sali koncertowej szkoły muzycznej, a wieczór baletowy w sali widowiskowej WDK. Publiczność miała okazję słuchać Waldemara Malickiego, Warszawskiej Orkiestry Kameralnej oraz obejrzeć spektakl baletowy z udziałem artystów Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. 

Przez kolejne lata bywało w Krośnie wielu wspaniałych artystów - soliści i orkiestry m.in. Kaja Danczowska, Tatiana Szebanowa, Marek Drewnowski, Wanda Warska i Andrzej Kurylewicz,  Piotr Pławner, Waldemar Malicki, Krzysztof Jakowicz, Affabre Concinui, Polska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Capella Cracoviensis  czy Polski Teatr Tańca w Poznaniu pod kierownictwem Konrada Drzewieckiego. 
Duży wpływ na repertuar miała Ewa Cisowska, osoba dla której muzyka zawsze była równie bliska jak architektura (absolwentka Wydziału Architektur y Wnętrz ASP w Krakowie). Ewa zapowiadała także koncerty i była to nie tyle tradycyjna zapowiedź, ale interesująca opowieść  z mnóstwem szczegółów i ciekawostek przybliżających publiczności sylwetki kompozytorów jak i wykonawców, których niejednokrotnie świetnie znała osobiście. 
W1991 roku zrezygnowano z części baletowej i jesienne koncerty nazwano Krośnieńskimi Dniami Muzyki. Natomiast pięć lat później, w 1995 roku cykl jesiennych koncertów przyjął nazwę Krośnieńska Jesień Muzyczna, edycja XIII.  
Ostatni cykl koncertów pod tą nazwą zorganizowano w 2000 roku jako XVIII Krośnieńską Jesień Muzyczną; po raz pierwszy w Krośnie wystąpiła wówczas znakomita Grupa MoCarta.


Po dwunastu latach organizatorzy - Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i Krośnieńska Fundacja im. Ignacego Paderewskiego -  postanowili ponownie zaprosić krośnieńskich melomanów na spotkanie z piękną muzyką ujętą w ramy XIX Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej. Kolejno przed publicznością zaprezentowali się: soliści, zespoły i orkiestry Krośnieńskich Szkół Muzycznych (21 IX); Chmielnicki Chamber Orchestra pod dyr. Aleksandra Dragana oraz soliści Henryk Błażej – flet i Teresa Kaban – fortepian (23 IX); Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyr. Alexandra Geluka oraz Razvan Stoica – skrzypce i Łukasz Długosz – flet (26 IX). Na zakończenie (30 IX) recital fortepianowy Andrzeja Pikula w ramach jubileuszu 30-lecia międzynarodowej działalności artystycznej. 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się