>
Wiadomość
« powrót
XII KROŚNIEŃSKIE DNI TAŃCA
Wiadomość opublikowana: 2013-04-17, 15:36:51

Krośnieńską scenę znowu pokryje baletowa podłoga i dziesiątki (dosłownie!) tancerek i tancerzy zawiruje w różnych rytmach, kostiumach, choreografiach. Zapraszamy od 19 do 28 kwietnia 2013.PROGRAM XII KROŚNIEŃSKICH DNI TAŃCA


19  kwietnia 2013 (piątek), godz. 18.00
 
Krosno na pointach - koncert  krośnieńskich grup tanecznych
wstęp wolny


W tym roku po raz drugi do udziału w koncercie zaproszone zostały grupy taneczne działające w Krośnie. Forma pokazu bez udziału jury, czysta zabawa z możliwości wspólnego zatańczenia na okazałej

scenie RCKP w blasku reflektorów i przy życzliwej publiczności są dla tancerzy najlepszą nagrodą za wielogodzinną pracę.

W tym roku na scenie zobaczymy zespoły:
Arabeska (SP 14)
Stars (SP 15)
Art (Gimnazjum Nr 3)
Eksperyment (Gimnazjum Nr 4)
DBK Power (Gimnazjum Nr 4)
Dziecięco - Młodzieżowy Zespół Taneczny „Kleks” (RCKP)
Zespół Tańca Współczesnego „Strecz” (RCKP)
KTT Mała Gracja (MZSzOI)

Warsztaty taneczne z różnych technik tanecznych (taniec towarzyski,  hip- hop, taniec współczesny, balet, latin solo) odbędą się w szkołach ponadgimnazjalnych w godzinach dopołudniowych.21 kwietnia 2013 (niedziela). godz. 18.00
Premierowe spektakle Zespołu Tańca Współczesnego „Strecz” z RCKP w Krośnie
wstęp wolny


Zespół Tańca Współczesnego „Strecz” działa od 2000 roku. „Strecz” prezentuje się na wielu festiwalach tanecznych, zawsze zostaje zauważony i wyróżniony. Pracuje głównie w oparciu o technikę tańca współczesnego, ale w swoim repertuarze ma również choreografie estradowe, których przygotowywanie sprawia tancerkom wiele radości. Zajęcia odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu, dodatkowo warsztaty taneczne ze znakomitymi instruktorami oraz wakacyjny obóz taneczny. Praca w zespole to poznawanie podstaw techniki klasycznej, modern dance, kształtowanie świadomości ciała, zwinności, gibkości, poszerzanie zakresów ruchowych, ale także niepowtarzalna atmosfera, przyjaźnie, wspólne wyjazdy i mnóstwo świetnej zabawy!
Choreografie powstają dla danej grupy wiekowej i to zespół ma niemały wpływ na ich finalny kształt i biorze aktywny udział w ich tworzeniu.

Instruktorem i choreografem zespołu jest Sabina Wójcik - Grygolec.
Więcej na www.rckp.krosno.pl, jesteśmy również na facebooku.

 „Losing”

Tańczą: Karolina Wrona, Sabina Romańczak, Anna Korecka, Weronika Kozioł, Urszula Idec, Sabina Podkul (kontuzja)
Choreografia: Sabina Wójcik - Grygolec


„Nieoczywiste”
Taniec i choreografia: Sabina Romańczak
Konsultacja choreograficzna: Sabina Wójcik - Grygolec


„Prawie jak w niebie” 
Tańczą: Kamila Wojtowicz, Martyna Pietruś, Aleksandra Sobkowicz, Sylwia Gradowicz, Dominika Woźniak, Martyna Woltman, Natalia Juraszek, Wiola Tupko, Diana Wiśniewska, Karolina Depta.
Choreografia: Sabina Wójcik - Grygolec


 „Niby nikt tego nie je, a słoik zawsze pusty, każdy to podjada dla chwili rozpusty”
Zagadkę należy rozwiązać przed rozpoczęciem spektaklu!!!
Tańczą: Karolina Wrona, Sabina Romańczak, Anna Korecka, Weronika Kozioł, Urszula Idec.
Choreografia: Sabina Wójcik - Grygolec
Konsultacja reżyserska: Henryk Wichniewicz


„Doświadczanie”
Tańczą: Zuza Pruska, Paulina Dereniowska, Natalia Płaza, Justyna Romańczak, Karolina Woźniak, Izabela Gałuszak, Aleksandra Hałucha, Karolina Rogala.
Gościnnie występują: Dagmara Krzanowska –Szelc, Edyta Krzanowska.
Choreografia: Sabina Wójcik - Grygolec
Konsultacja reżyserska: Henryk Wichniewicz

Kostiumy: Alicja Bogacz, Stanisława Haręzga, Sabina Wójcik – Grygolec
Elementy scenografii: Marian Jurek23 kwietnia 2013 (wtorek), godz. 18.00
Wieczór baletowy
  - grupy baletowe z RCKP w Krośnie

oraz Olga Timosheva i Ivan Zhuravlov,  tancerze Kijowskiego Teatru Muzycznego 
wstęp wolny


„Cztery pory roku”  - debiut sceniczny dla większości tancerek
Muzyka : Antonio Vivaldi
Choreografia : Monika Waga
Kostiumy: Stanisława Haręzga, Dance Shop
Zajęcia baletowe prowadzone są w RCKP od niespełna dwóch lat. Aktualnie 70 przyszłych baletnic, w wieku od 4 do 15 lat  pracuje w trzech grupach Zajęcia prowadzone są przez Monikę Wagę w oparciu o metodykę rosyjskiej szkoły baletowej, wspomaganą  techniką barre au sol.


Fragmenty „Dziadka do orzechów” muz. Piotr Czajkowski
Tańczą: Olga Timosheva oraz Ivan Zhuravlov
Absolwenci Kijowskiej Państwowej Ukraińskiej Akademii Tańca im. Serga Lifar. Studiowali taniec klasyczny oraz modern. Obecnie tańczą w Kijowskim Teatrze Muzycznym25 kwietnia 2013 (czwartek), godz. 18.00
Koncert tańca  „Nie sądź…”
– praca dyplomowa Katarzyny Augustyn realizowana w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie.
wstęp wolny

Spektakl opowiada o  dziewczynie,  która straciła wolność, nadzieję oraz bliskie jej osoby, ponieważ trafiła do więzienia. Cała historia opowiedziana za pomocą tańca ma wzbudzać  refleksje, by zbyt łatwo nie oceniać ludzi. Nikt nie jest idealny, a często nasze stereotypowe oceny mogą tylko zranić drugiego człowieka. Spektakl wyraża bunt , złość, smutek, rozpacz, ale równocześnie siłę, nadzieję i radość . Dominującą w spektaklu techniką taneczną jest hip hop.

Tańczą: słuchacze Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie,  gościnnie Zespół Tańca Estradowego Fragolin


Tomik poezji „Zatańczona przestrzeń”
Kiedy tańczą wszystko wydaje się oczywiste. Wchodzą ze swoją energią w klimat muzyczny. Przekładają go na ruchome obrazy. To one budują opowieść. Znacznie trudniej jest tę energię i emocje przełożyć na słowa. Niełatwo jest opowiedzieć o swoich doświadczeniach i przeżyciach tanecznych. A jednak po raz kolejny podejmują się tego zadania słuchacze II roku, kierunek taniec, w PPSKAKiB. Opowiadają o tańcu w tomiku „Zatańczona przestrzeń”.


Wystawa fotografii „Taniec obrazów – obraz tańca”
W Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie sala taneczna codziennie wypełnia się muzyką i ruchem.  Bogactwo ruchu, kombinacji tanecznych, wielość form. Aż chce się chwytać te magiczne chwile, kiedy ciałem rządzi rytm, fraza muzyczna i pomysł choreograficzny. Spojrzenie na taniec przez obiektyw aparatu. Uchwycenie go. Zamknięcie w małej klatce. W tym krótkim momencie, w ułamku sekundy, kiedy emocje i dynamika układu są w kulminacyjnym punkcie. To duża sztuka. Co roku podejmują się tego słuchacze i absolwenci Studium. Rejestrują taniec obrazów i pokazują obraz tańca.

Autorzy prac : Małgorzata Stój, Sylwia Klatka, Sylwia Głód, Michał Czekański, Janusz Krzywonos, Paweł Stańko, Paweł Malarczyk, Kamil Tokarski, Ilona Filus, Katarzyna Hrycyk, Adam Borek i Tomasz Walowski.28 kwietnia 2013 (niedziela),  godz.18.00
DEEP TRIP - Art Color Ballet Kraków
drum&dance performance FLUORO UV
bilety 30 zł, 20 zł


muzyka: Marek Smok Rajss, Bartek Szczepański
projekt i choreografia: Agnieszka Glińska
współpraca przy projekcie: Katarzyna Ożóg
światło: Wojciech Wąs

tancerze: Piotr Słodkowicz, Renata Skobo , Beata Szłapa ,  Agata Glenc, Anna Turzańska, Joanna Czarnecka, Marta Mietelska, Joanna Juraszek

muzycy: Marek Smok Rajss, Bartek Szczepański, Michał Peiker

plastycy:  Kinga Wójtowicz, Karolina Sobocińska, Joanna ŁaksaSpektakl prezentuje najnowsze rozwiązania sztuki tańca i charakteryzacji bodypainting.  Artyści wykorzystują scenę, a także obszar poza nią do stworzenia spektaklu w wielu wymiarach przestrzeni. Zastosowanie specjalnych świateł fosforyzujących nadaje widowisku niezwykłą iluminację. Futurystyczne, przestrzenne elementy scenografii oraz zastosowanie ruchomych fosforyzujących instrumentów, a także działań action painting sprawiają wrażenie niezwykłej dynamiki oraz oryginalnych zmian aranżacji przestrzeni.


W 1998 roku Agnieszka Glińska, zafascynowana tańcem, muzyką i malarstwem, założyła w Krakowie zespół Art Color Ballet. Pierwszy spektakl był formą eksperymentu performance łączącego malarstwo na ciele, żywą muzykę oraz taniec. Ogromne zainteresowanie tą nową formą sztuki doprowadziło do stworzenia pierwszego w Polsce zespołu tańca wykorzystującego w spektaklach bodypainting. Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz makijażu ciała, tworzą spektakl malarstwa ożywionego. Zespół współtworzą profesjonalni tancerze, pasjonaci sztuki tańca i malarstwa, performerzy, akrobaci, muzycy, plastycy i charakteryzatorzy. Dzięki połączeniu tak wielu środków ekspresji artystycznej zespół wypracował nowy sposób wyrazu. W choreografii wykorzystywane są różne style tańca: klasyczny, jazzowy, współczesny, jednak to co charakteryzuje zespół, to unikatowa kombinacja, organicznych metod ekspresji tańca i malarstwa.
Współpraca z utalentowanymi malarzami i fotografami doprowadziła do stworzenia serii prac fotograficznych, które wyznaczyły nowy, charakterystyczny kierunek sztuki bodypainting oraz stanowiła szkic do powstania wielu spektakli zespołu.
Eksperymenty z wykorzystaniem światła UV, nietypowych rekwizytów scenograficznych oraz choreografii zapewniły zespołowi czterokrotne zdobycie I miejsca na World Bodypainting Festival w Austrii (2007, 2008, 2009, 2011).

źródło www.baletcolor.pl

Warsztaty taneczne:

19 kwietnia 2013 (piątek), w godz. 9.00 – 13.00
bezpłatne warsztaty w krośnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych

27 kwietnia 2013 (sobota), w godz. 10.00 – 14.00
warsztaty hip-hop prowadzi Katarzyna Korona
wstęp 35 zł
(sala taneczna RCKP, obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona)