Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png ad6a1e3a33e791536458d780e29a0821
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg 3427cfc2e14fc55463870329f5706211
fot_ce_malinowski_teatr groteska_porwanie baltazara gabki
TEATR GROTESKA NA 40. KROŚNIEŃSKICH SPOTKANIACH TEATRALNYCH - OSTATNIE WOLNE MIEJSCA
12.10.2018 Małgorzata Baranowska-Mika

Mamy na Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych całą paletę scen i artystów z nami współpracujących, wszytkich witamy z radością i szacunkiem dla sztuki. Tytuły spektakli liczymy już nie w dziesiątkach, ale w setkach. To ogromny dorobek zespołu ludzi, którzy swoją wiedzę, talent i pasję poświęcili w Krośnie teatrowi 40 lat temu, i potrafili swój dorobek przekazać następcom. W tej wyjątkowej galerii są oczywiście teatry, z którymi współpraca od lat układa się szczególnie, i stali się już ulubieńcami krośnieńskiej publiczności. Tak właśnie zawsze witany jest wyjątkowy zespół krakowskiego Teatru Groteska.

wejście do Teatru Groteska w Krakowie

Teatr Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Teatr został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów – reżyserów, inscenizatorów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce. 

Od 1998 roku Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Groteska jest Adolf Weltschek – z wykształcenia reżyser, aktor i filolog. Jego myślenie o teatrze daleko wykracza poza pudełko sceny. 

Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska, Kawalerem Orderu Uśmiechu   Adolf Weltschek

                                                                                     dyrektor Teatru Groteska

                                                                                     Kawaler Orderu Uśmiechu

Spektakle Groteski dla dzieci i młodzieży odznaczają się nie tylko ciekawą tematyką, starannie dobranym repertuarem, opartym na wybitnej literaturze, ale także estetyką najwyższej próby z wykorzystaniem wielu form teatralnej ekspresji: żywy plan, lalki o zróżnicowanych technikach animacji, maski, kostiumy, multimedia. Twórcy przywiązują także wagę do strony muzycznej przedstawień, wzbogacając swoje spektakle o liczne piosenki, łatwo wpadające w ucho, ale i z morałem. Najważniejsze jest bowiem, by uczyć bawiąc. Nadrzędny jest zawsze przekaz, dzięki któremu Groteska stara się kształtować wrażliwość i osobowość młodego widza. Przedstawienia Sceny dla Dzieci są często oparte na klasyce. W repertuarze Teatru znajdziemy spektakle, będące sceniczną adaptacją znanych baśni, takich jak: „Brzydkie Kaczątko” Hansa Christiana Andersena, „Kot w butach” Charlesa Perrault’a, „Trzy Świnki” Braci Grimm czy „Calineczka” Hansa Christiana Andersena. Oprócz tego dużym powodzeniem cieszą się przeniesione w świat teatru plastycznego adaptacje literatury dziecięcej i młodzieżowej: „Aksamitny Królik” Margery Williams, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Dr Dolittle” Hugha Loftinga, „Tomek Sawyer” Marka Twaina czy „Porwanie Baltazara Gąbki” Stanisława Pagaczewskiego. Ze sceny Groteski usłyszeć też można utwory znanych polskich poetów takich jak Julian Tuwim czy Jan Brzechwa.

plakat spektaklu

Większość z nich widzieliśmy na krośnieńskiej scenie. Teraz zapraszamy na "Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll". To spektakl sensacyjno-muzyczny. Opowieść o przyjaźni, poświęceniu, lojalności i odwadze, które zmierzą się ze zdradą, zakłamaniem i żądzą władzy. W tym nowym, oryginalnym spojrzeniu na dzieło Stanisława Pagaczewskiego uczłowieczony Smok Wawelski staje się bohaterem na miarę naszych czasów, a jego pojazd-amfibia… – właśnie, niech to pozostanie zagadką. Awanturnicza historia detektywistyczna pełna jest grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadzą widzów ku wielkiej wyprawie w nieznane.

Widowisko barwne, dynamiczne i bogate w sceniczne formy wyrazu. Ciekawa plastyka kostiumów, masek i animacji filmowych oraz wykonywana na żywo muzyka nadaje całości fantastyczny wymiar. Ścieżkę muzyczną stanowią utwory zespołu: Globalne Ocieplenie oraz covery i przeróbki przebojów gwiazd takich jak: The Jackson 5, The Doors, Rolling Stones, Pink Floyd, The Beatles czy wreszcie Elvis Presley.

Przedstawienie stanowić będzie wyśmienitą rozrywką dla młodych widzów, którzy dadzą się porwać niezwykłemu rytmowi widowiska. Poruszone w spektaklu, wciąż aktualne, zagadnienia dostarczą wielu powodów do refleksji widzom dorosłym.

na podstawie materiału Teatru Groteska

Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll
Stanisław Pagaczewski

Reżyseria i adaptacja: Lech Walicki
Scenografia: Małgorzata Zwolińska
Ruch sceniczny: Katarzyna Skawińska
Projekcje: Małgorzata Zwolińska (scenariusz i opracowanie graficzne)
Projekcje: Emilia Lany (animacja)
Muzyka i opracowanie muzyczne: Paweł Kostuj, Janusz Świętoń, Lech Walicki
Teksty piosenek: Paweł Szumiec
Konsultacja muzyczna: Jacek Stankiewicz
Asystent reżysera: Małgorzata Hachlowska
Inspicjent: Jan Babula

Obsada:
Pani Dyryga, Majestatyczna Mokra Pieczęć, Krakuska - Małgorzata Hachlowska
Pani Nasłucha, Reporterka, Krakuska - Oliwia Jakubik
Pani Obserwa, Największy Deszczowiec, Krakuska - Iwona Olszewska
Książę Krak, Salamandrus - Włodzimierz Jasiński
Bartolini Bartłomiej - Paweł Kostuj
Smok Mlekopij, Pan Mżawka - Paweł Mróz
Baltazar Gąbka - Franciszek Muła
Doktor Kojot - Janusz Świętoń
Smok Wawelski - Lech Walicki
Don Pedro - Adam Godlewski,
Pani Skanda ("Zenobia"), Krakuska - Katarzyna Kopczyk

4 listopada, 16.00 
bilety rodzinne: 1-osobowy 20 zł, 2-osobowy 36 zł, 3-osobowy 48 zł, 4-osobowy 56 zł, 5-osobowy 65 zł

Godziny otwarcia kasy RCKP, ul. Kolejowa 1
poniedziałek - piątek 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30
sobota 10.00-14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem
Rezerwacja telefoniczna i internetowa:
13 43 218 98 w. 159 |

przed spektaklem 15.00 wernisaż wystawy IV SPOTKANIA Z GRAFIKĄ POGRANICZA

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się