Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 62bb8cd8aa4b582390c2240ce02f766b
top news port info kali mstr galp inwe
WJAZD KRÓLA DO KROSNA, ACZ KRÓL KRÓLOWI NIERÓWNY
05.02.2018 Małgorzata Baranowska-Mika

Ostatnia sobota lipca, na ulicach Krosna, w rynku i pod halą sportową trwają ostatnie gorączkowe przygotowania – do miasta zawita JKM Jan Kazimierz. Barwna rekonstrukcja historyczna ogromnie przypadła do gustu krośnianom. Z historycznych annałów wynika, że nasze miasto odwiedził nie tylko król z dynastii Wazów, gród nasz gościł 4 monarchów. Z tego właśnie powodu, ku włączeniu krośnian do wspólnej historycznej zabawy i planowania, pozostawiamy wybór w rękach mieszkańców i zapraszamy do głosowania - którego z 4 władców powitamy w tym roku?

projekt Agnieszka Kaszczyszyn


W Krośnie gościli bowiem:


Kazimierz Wielki – prawdopodobnie dwukrotnie 1340 i 1349 roku w czasie wyprawy na Ruś Halicką. Monarcha ufundował prezbiterium w kościele farnym, potwierdził prawa magdeburskie i wprowadził załogę wojskową. Także jemu kupcy zawdzięczają prawo do wielkiego targu w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach i prawo do cotygodniowych targów w poniedziałki.

Botticcceli


Jadwiga Andegaweńska – zawitała do Krosna dwukrotnie, w 1387 roku w czasie wyprawy na Ruś Czerwoną i w 1397, kiedy potwierdziła nadania ziem klasztorowi franciszkanów.

Matejko


Król Władysław Jagiełło gościł w Krośnie wiele razy w czasie corocznej wyprawy na Litwę. Monarcha wyruszał z Krakowa wiosną i przez Biecz, Krosno, Sanok, Lwów orszak królewski kierował się na ojczyste ziemie władcy. W 1421 Jagiełło podarował Farze Grupę Ukrzyżowania, która do tej pory możemy podziwiać w kościele na Belce Tęczy. Po pożarze, jaki zniszczył miasto w 1427 roku, łaskawy władca zwolnił gród z podatków na 2 lata.

Ze zbiorów Zamku Królewskiego


Jan Kazimierz zatrzymał się w Krośnie w styczniu 1656 roku, wracając z wygnania po potopie szwedzkim.


Komu w tym roku oddamy honory i w ostatnią sobotę lipca zaprosimy do Krosna? Któremu monarsze zgotują krośnianie królewskie powitanie?


Czy będzie to prawdziwy monarszy donżuan czyli Kazimierz Wielki, który zasłynął potęgą władzy królewskiej i dbałością o państwo, ale także całym korowodem żon, w tym bigamią i głośnymi romansami z Cudką, która dała mu 3 synów i Esterką, z którą miał kilka córek (jedna z ulic Krakowa do tej pory nosi imię Esterki)?
Czy Jadwiga Andegaweńska, wnuczka Elżbiety Łokietkównej, kobieta która wyprzedzała swój czas, koronowana na króla Polski dwa lata przed Jagiełłą, jako 13-latka wyruszyła z wyprawą na Ruś, a jej otoczenie było centrum elity intelektualnej kraju?
Czy sam Władysław Jagiełło, król Polski i wielki książe litewski, zwycięzca spod Grunwaldu, znakomity strateg i wódz, który do końca życia odczyniał uroki, spluwał przez lewe ramię i był niezwykłym konglomeratem chrześcijańskiego władcy i pogańskiego kniazia?
Czy JKM Jan Kazimierz, którego ponownie zaprosiliśmy do Krosna w ubiegłych latach?


Wybór należy do krośnian, a głosować można w 16 punktach na terenie całego miasta:


w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza i artKinie
Urzędzie Miasta Krosna
Muzeum Rzemiosła
Punkcie Informacji Turystycznej
Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach.


Do końca lutego czekamy na Państwa głosy. I serdecznie zapraszamy do wspólnej historycznej zabawy.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się