Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 7fcad6b93e95b9c10a7c5989eab68463
top news port info kali mstr galp inwe
banner_aleja_tańca_2017-18.jpg 807eaee367c118d0385a382d22619c5d
XIV Galicja Blues Festival w tym roku 14-16 września Krosno
31.08.2017 Małgorzata Baranowska-Mika

Galicja Blues Festival to impreza artystyczna o ugruntowanej pozycji w polskim środowisku muzycznym. Z racji tego, że sztuka nie znosi demokracji, dobór wykonawców jacy prezentują się na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie nie ma nic wspólnego z populizmem. Ci którzy się pojawili podczas poprzednich edycji i ci którzy się pojawią w tym roku mają jeden wspólny mianownik. Mianowicie muzyka, którą prezentują, stoi na najwyższym poziomie.

projekt Paweł Fiejdasz

A oto sylwetki gwiazd XIV Galicja Blues Festival:

Dura & Blues Club

XIV GBF

Dura & Blues Club jest jednym z projektów słowackiego bluesmana Juraja „Dura” Turteva (jego macierzystym zespołem jest blues-funkowy Bluesweiser). Powstał w 1998 roku. Blues Club jest luźnym zrzeszeniem muzyków, którzy obok własnych projektów znajdują jeszcze czas na wspólne granie. To nieformalna formacja zaprzyjaźnionych ludzi o podobnych poglądach muzycznych. Inspiracją są w przeważającej mierze utwory, które skomponował Dura, pełne spokoju, prywatnej duchowości, ale też naiwnego humoru i luzu. Dura i Blues Club nie jest programowo bluesowym projektem. To raczej pieśniarstwo z pierwiastkami folku, blues, etno-world, śpiewu alikwotowego – gardłowego oraz folkloru słowackiego. Ta muzyka jednak nie traci swego bluesowego nastroju, a swe przesłanie chce w życzliwy sposób przekazać wszystkim: od dzieci poprzez alternatywnych poszukiwaczy albo zaciętych purystów aż po tych, którzy lubią szufladkować gatunki muzyczne. Obecnie w ramach Blues Clubu występują: Miloš Železňák, Juraj Schweigert, Erich „Boboš” Procházka, Fedor Frešo st., Peter Koreň st. i inni. W kameralnych klubach albo na małych festiwalach Dura & Blues Club występuje w dwu, trzy, czteroosobowym składzie w wersji elektro-akustycznej.

Rob Tognoni Band

XIV GBF


Rob Tognoni jest australijskim gitarzystą i wokalistą, a także uzdolnionym autorem i kompozytorem. Jego ostatnie albumy w większości zawierają materiał autorski.
Płyta nagrana w koncertowym studiu Trójki w Polsce, to zdecydowanie autorska produkcja, z jedną coverową perełką „Hey Hey, My My” z repertuaru Neila Younga. Na płycie tej nie zabrakło sztandarowych hitów: Black Chair, Dirty Occupation, Drink Jack Boogie, Bad Girl oraz pierwszego wielkiego przeboju artysty – „Jim Beam Blues”.
Rob Tognoni urodził się 30 października 1960 roku w Queensland na Tasmanii, jako syn włoskiego emigranta. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Babcia grała na harmonijce, mama na fortepianie, a on wybrał gitarę. Zainteresowanie muzyką Rob zawdzięcza siostrze. To dzięki niej słuchał nagrań B.B. Kinga, Billy Thorpe’a & The Aztec, Jimiego Hendrixa czy Grand Funk Railroad. Tym, czym w Europie były zespoły pokroju Led Zeppelin czy Deep Purple w Australii była grupa AC/DC. Będąc na ich koncercie zachwycił się muzyką i szaleństwem na scenie. Jego blues rock i boogie są podszyte gitarowymi riffami AC/DC. Na koncertach Robowi towarzyszą cenieni polscy muzycy: Łukasz Gorczyca - bas i Tomek Dominik - perkusja

Los Agentos

XIV GBF


Los Agentos to zespół plasujący się w obszarze world music z wyraźnymi śladami jazzu, ambientu i desert bluesa. Pod nazwą Los Agentos kryje się grupa muzyków kierowana przez Roberta”Agenta” Lenerta – kompozytora i autora tekstów znacznej części utworów. Wokalistka projektu, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach Bożena Mazur znalazła sie w finałowej 15-stce drugiej edycji X-Factor. Zespół jest zwyciezcą międzynarodowego festiwalu Blues Aperitiv 2013, podczas którego reprezentował Polskę. Otrzymał na nim Grand Prix , oraz zaproszenie do koncertu otwierającego główną scenę Blues Alive! Aranżerem utworów zespołu jest wybitny multiinstrumentalista, absolwenent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, m.in autor muzyki do Malta Festival Andrzej Serafin. Składu uzupełnia obdarzony wielką wyobraźnią muzyczną gitarzysta Staszek Grela. Los Agentos ma na swoim koncie liczne występy w roli gwiazdy na znaczących, polskich festiwalach bluesowych. Zespół otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Skodaautomuzyka (nominowany do niej przez dyrektora muzycznego Programu III Polskiego Radia Piotra Metza)


Wojtek Klich & Bardzo Orkiestra

XIV GBF

Wojtek Kich, bosy, śpiewający gitarzysta, kiedyś muzyk Ziyo, potem tworzący swój własny portret muzyczny pt. Bardzo Orkiestra. Autor hitu „Czy ten Pan i Pani” Ani Wyszkoni. Artysta ma na koncie wiele płyt, nagrań, koncertów m.in. z Ziyo, Markiem Piekarczykiem, Małgorzatą Ostrowską, Sebastianem Riedlem i Natalią Przybysz.
Organizator wielu cyklicznych imprez jak: Zaduszki Dżemowe, Wydmuszki Rockowe, Wianuszki i oczywiście Rockowe Opłateczki w aranżach bluesowo rockowych.
Koncertował w USA i Kanadzie m.in. z: Russell Marsland, Carlos Johnson, Charlie Love.
Laureat "Zaczarowany Świat Harmonijki" Poznań 1988.
Uczestnik kultowego koncertu "List do R." Spodek Katowice 1995
Opowieść o Wojtku mogłaby być długa, ale prawdziwym jej sensem jest z nim obcowanie. Trzeba przyjść na jego koncert, trzeba uścisnąć jego dłoń, trzeba zobaczyć go na scenie ....

Pro Musica Grand Standard Orchestra

13 GBF

Formacja składa się z uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica w Krośnie jest następczynią Pro Musica Blues String Band, która to formacja (śpiewająca pianistka i czterech skrzypków) dwukrotnie wystąpiła na Festiwalu Galicja Blues. Ponieważ oceny występujących muzyków, jak i publiczności były bardzo pochlebne, prowadzący zespół dyrektor szkoły - Adam Münzberger postanowił rozbudować zespół.
Od wielu już lat pod nazwą „Pro Musica Grand Standard Orchestra” wraz z grupą wokalną reprezentuje szkołę na „International Galicja Blues Festival”, wykonując standardy z pogranicza gatunków jazzu i bluesa. „Pro Musica Grand Standard Orchestra” jest gorąco przyjmowana przez publiczność i doceniana przez fachowców redagujących na łamach ogólnopolskiego czasopisma
"Twój Blues".Noah Wotherspoon Band

 XIV GBF


Noah Wotherspoon pochodzi z Cincinnati w stanie Ohio. Swą przygodę z gitarą zaczął jako nastolatek. Od 2009 roku stoi na czele tria Noah Wotherspoon Band, które w 2015 roku zajęło drugie miejsce na niezmiernie prestiżowym International Blues Challenge. Sam Noah został został nagrodzony mianem Najlepszego Gitarzysty tego najważniejszego w świecie bluesa konkursu! Niedawno ukazał się ich album “Mystic Mud”. W lipcu 2016 roku zagrali po raz pierwszy w Polsce, na festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe. 16 września pojawią się w Krośnie wieńcząc koncert galowy XIV Galicja Blues Festival.
Skład zespołu:
Noah Wotherspoon – gitara, śpiew
Lenny Fatigati – bas
Brian Aylor – perkusja

Prosimy o zapoznanie się z programem festiwalu.

14 września 2017 - 18.00 - Przesłuchania konkursowe - Pola Chobot & Adam Baran; Marcin & Karol; Uwaga Na Jeże; Rudolf Band; 40% bluesa - Gwiazda wieczoru Dura & Blues Club (SVK) - 20 zł

15 września 2017 - 18.00 - Przesłuchania konkursowe - Jurajski Oddział Bluesowy; BlackJob ; Crow Snow; Blues Perspective Band - Zespół Bluesowy; AP Blues - Gwiazda wieczoru Rob Tognoni Band (AUS/POL) - 20 zł

16 września 2017 - 18.00 - Pro Musica Grand Standard Orchestra - Laureat festiwalu - Los Agentos (POL) - Wojtek Klich & Bardzo Orkiestra (POL) - Noah Wotherspoon Band (USA) - 40 zł

 

Prowadzenie Marcin Kusy (Polskie Radio Jedynka)
Na zakończenie każdego dnia jam-session w Klubie K15

bilety do nabycia w kasie RCKP, ul. Kolejowa 1 od 4 września 2017 - z Kartą Mieszkańca bilet tańszy o 10 zł

opracowanie: Robert Lenert i Paweł Fiejdasz

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się